Get Adobe Flash player
Банер



 

Тайнствената Странджа


      Плевен  –  Малко Търново – Приморско - Плевен


6-8 септември 

ЦЕНА: 265 лв.

Първи ден :

Тръгване от Плевен на изгрев слънце. Пътуваме към най-югоизточната планина в България. Най-ниската ни планина . Но планина ,която от дълбока древност се счита за едно от най-мистичните места , където легендите и традициите се преплитат и очароват . Странджа е най-големият природен парк в България,който е дом на безброй редки видове растения и животни.

Първото място,където ще поспрем е село Бръшлян . Тук наистина имаш усещането,че времето е спряло . Село Бръшлян е запазило атмосферата и бита на старите българи от Странджа планина. Някогашния Сармашик е създаден от сливането на три махали на животновъди и въглищари. Селото е архитектурен и исторически резерват. В него са запазени автентични къщи от 18-19 век. Сред тях са 76 къщи обявени за архитектурни паметници на културата, а 9 от тях – с национално значение. Ще преклоним глава и ще запалим свещичка в старата църква "Св. Димитър" . Редом до храма ни очаква и килийното училище. Два центъра на духовността , които не впечатляват с мащаб и блясък , но са някак уютни и предизвикват умиление . Недалеч от мегдана на селото се намира и Етнографския музей .Това е автентична местна къща на 150 години. Запазила е не само външния си архитектурен вид , но и вътрешната си уредба. Разбира се , че докато сме в селото ще се пренесем и в героичните времена на Преображенското въстание от 1903 г.  . Ще научите коя „Сърмашишката афера“ и кои са местните герои Пано Ангелов и Никола Равашола.

На път за Малко Търново се отбиваме до живописния водопад Докузак. Красиво място , на което ще отдъхнем от пътя сред прохладата на гората и ледените води на 9-те извора , които са дали и името на водопада . Висок е едва 5 метра , но това не означава , че по-малко впечатляващ . На метри от водопада се намира вековно дърво с хралупа .Това е древно окултно място ,където хората първо са се покланяли на Великата богиня майка , а в християнския период на Богородица.

 

Пристигаме в Малко Търново. Това е един от най-красивите и живописни кътчета на България , където историята , културата и природата се преплитат в една хармонична и незабравима симфония. Градът и околностите му пазят тайните на древните траки , чиито светилища , гробници и мегалити са пръснати из целия регион . Възможност за посещение на Музейният комплекс  в Малко Търново , разположен в три красиви странджански възрожденски къщи от края на 19 век, принадлежащи на търговските фамилии Дякови и Илиеви. В Археологическата част ще видим ценни предмети, открити в светилищата и гробниците около града. С тяхна помощ ще намерим много отговори, но ще открием и много нови загадки за живота на древните обитатели на Странджа.
Историческата част на музея ще ни пренесе във времето на Илинденско-преображенското въстание и героичния дух странджанските герои в борбите им за освобождение. Малко Търново е бил един от основните центрове на въстанието , съответно и сред най-пострадалите.
Ще се срещнем и с тайнствената природа в Странджа , която по един интересен звуково-визуален начин е представена в една от трите къщи на комплекса. Има и етнографска част , която ще ни представи специфичния странджански фолклор , съчетал в себе си традициите и символиката на древните тини,сирмиати и българи. Ще видим народни носии, кукерски костюми, килимарска работилница и накрая ще се снимаме на хорото, което си вие на мегдана. Разбира се ще имате вашето лично време на съвременния мегдан , където се стичат чудодейните води на „Големия и Малкия врис“ (Казват , че ако се умиете с тази вода ,любовните разочарования ще избягат от вас… ).

 

Време е да се настаним в нашия хотел , за заслужена отмора . Нощувка.

Втори ден :

Закуска. Лично време или по желание срещу допълнително заплащане екскурзия с джипове из дебрите на Странджа планина . Ще посетим едни от най-загадъчните места запазили се от времето на траките. Връх Голямо Градище, висок 710 метра, е най-високият връх в българската част на Странджа планина. Нарича се така заради руините на старо крепостно укрепление , което стратегически е било използвано за контрол над целия район , благодарение на видимостта , която има от върха. Вероятно това е и едно няколкото гранични укрепления , които се построяват по времето на хан Крум , когато за първи път регламентирано се определя и границата между Ромейската империя и България . Странджа е заемала важно място в този граничен район. На път към върха се минава покрай предполагаемата гробница на Богинята Бастет, наричана още богинята - котка, но известна и като богиня на радостта, празниците, танците, музиката, плодородието, покровителка на бременните жени в египетската митология. Доказателство , че обмена на културни влияния в древността не се е влияел от разстояние , морета и планини . Обвит е в мистерии и легенди от времето на първите проучвания, проведени по инициатива на Людмила Живкова. Ако си носите фигурка на котенце , можете да го оставите и да си пожелаете нещо . Бастет сбъдва желания.

Следва Тракийското светилище в местността „Мишкова нива“ . Едно от най-древните тракийски светилища по нашите земи. Светилището „Мишкова нива“ е част голям комплекс на левия бряг на Делийска река. Състои се от крепост на върха Голямото градище, рудници в подножието му, могилен некропол, укрепена крайградска вила от римската епоха, както и така наречената „Голяма могила“. Комплексът е известен още от началото на 20 век и първоначално е съобщаван като светилище на Аполон, заради надписите, пренесени от обекта в града. Мегалитните блокове , спираловидната форма , ни карат да се замислим за смисъла , който нашите предци са влагали в изобразяването на връзката между Бога Слънце и Богинята Майка Земя.

Култът към отвъдното сред тините и скирмиадите , които са обитавали Странджа е най-добре представен в некропола Пропада , разположен от двете страни на античен път сред спокойствието на странджанската гора. В началото край нас се появяват малки каменни гробници, сякаш скрити от погледа ни от самата гора, докато накрая пътят ни отвежда до уникална тракийска гробница от периода V - III век пр. н. е., обвита в мистика и загадъчност. Вечният дом на местен аристократ , а може би дори цар.

Завръщаме се в Малко Търново . Ще имате лично време за обяд и пазаруване.

Трети ден :

Закуска. Време е да напуснем горските райони на Странджа и да се отправим към морския бряг. Следва още един силен енергиен център на тините. Бегликташ. Огромните каменни блокове , донесени незнайно откъде и как , а след това подредени в порядък възпроизвеждащ космическия синхрон. Слънчев часовник , календар и храм на оракул , всичко това е Бегликташ. Тракийското светилище все още крие своята магия. Тук мощни енергийни потоци и космически сили се кръстосват в „Спалнята на боговете“. Хората разказват, че е достатъчно човек да отиде там да полегне на божественото легло , да седне на слънчевия трон , да излее вино за дар и да си пожелае нещо, което много иска . Желанието му ще се сбъдне……

За финал на нашето странджанско пътешествие ще спрем в Приморско. Една от морските перли в района на Странджа . Тук огромната плажна ивица привлича с очарованието си във всички сезони. Лично време за разходка,обяд,плаж .

Отпътуване за Плевен. Вечерта – пристигане в Плевен.

Цена: 265 лв.

Цената включва:

- Транспорт с лицензиран туристически автобус ;

- посещение на водопада Докузак, Малко Търново , село Бръшлян , Приморско ;

- 2 нощувки и 2 закуски в хотел  в района на град Малко Търново ;

- Туристическа застраховка ;

- Екскурзоводско обслужване по време на пътуването ;

Цената не  включва :

- Входните такси за посещаваните обекти в Бръшлян , Малко Търново и Бегликташ ;

- Джип за екскурзията до странджанските забележителности ;

За записване и повече информация:

Туроператорска фирма “ВИСТ” – гр. Плевен, ул."Дойран" 160, ет.1, офис 103,

тел./факс 064/80 34 15; 088/964 65 77; ; 088/712 88 97;

087/864 65 77; 087/812 88 97; 087/865 02 17; e-mail: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.

ЗА КОНТАКТИ И РЕЗЕРВАЦИИ

 


 

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер