БЛИЗКИ И НЕПОЗНАТИ - АЛБАНИЯ И МАКЕДОНИЯ
Плевен - Охрид - Тирана- Круя – Дуръс – Берат - Аполония Илирийска
27 , 28 , 29 , 30, 31 Май и 01 Юни
Цена: 625лв.
1 ден: Плевен – Охрид
Преминаване на ГКПП Гюешево и продължаваме към град Охрид.Пристигане около обяд .Град,съчетал в себе си вековна история , блестящ със своята перла – Охридското езеро. Туристическа програма в Охрид: пешеходна обиколка на стария град Охрид и рибарския площад. Самуиловата крепост, Църквата „Свети Климент“, църквата „Свети Панталеймон“, където се съхраняват мощите на Св. Климент , църквата „Свети Йоан Канео“, разположена на висока скала, откъдето се разкрива прекрасна панорама към езерото и града , църквата "Св.Богородица Перивлепта" , която поради своята автентична архитектура и стенописи е обявена за паметник на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО , църквата „Света София“ , античния театър и градската чаршия. Посещение на манастира „ Свети Наум „ и Билянините извори. „Свети Наум „ - разположен на югоизточния бряг на Охридското езеро сред местност с рядка природна красота. Посещение на църквата "Свети Архангели", където се намира гробницата на лечителя чудотворец Свети Наум и параклиса на Света Петка със светената вода. Късен следобед, настаняване в хотела. Вечеря .Нощувка.
2 ден: Охрид - Тирана – Дуръс
Закуска. Около 08:30 ч. отпътуване за Тирана. Пристигане в Тирана около 10:30ч. – столицата на Албания, културен и индустриален център на страната, градът съчетава в себе си едновременно съвременна архитектура и забележителни исторически паметници. Пешеходна разходка из площад Скендербег- сърцето на града. Разглеждане на паметникът на националния герой на Албания Георг Кастриоти Скендербег, Джамията на Етем бей, Часовниковата кула- символ на града , Дворецът на културата и Националният исторически музей , Руините на Юстиниановата крепост , Операта. Възможност за посещаване на «Бункер Арт 2», противоядрен бункер където с богат снимков материал , артефакти и възстановки се разказва за тайните на албанската полиция от 1912 до 1991 години. Свободно време в Тирана.
Около 16:00ч. отпътуване за Дуръс. Настаняване. Вечеря. Нощувка.
3 ден: Дуръс
Закуска. Около 09:00ч. туристическа обиколка на Дуръс известен в българската история с името Драч. Ще разгледаме Венецианската крепост , Римския Амфитеатър – най-големия на Балканския полуостров ,построен през II век. Джамията Фатих , крайморския булевард както и старите военни бункери в близост до плажа, са само част от местата в Дуръс , които по безспорен начин привличат интерес и внимание през годините на хиляди туристи. Връщане в хотела около обяд. Следобед свободно време за плаж. Вечеря .Нощувка.
4 ден : Замъка на Скендербег в Круя.
Закуска . Лично време или по желание включване в допълнителна екскурзия до замъка на Скендербег в град Круя. Круя - крепостен град ,чието име означава“ пролет“ , давал отпор на Османската империя още от 15 век. Тук е роден и националният герой на Албания – Георгио Кастриоти - Скендербег. Една от най-известните забележителности е именно крепостният замък на героя, който през Средновековието е бранел цялата област. Крепостта Круя е една от най-важните крепости в Албания. Построена е на върха на скалист планински хребет. Нейният периметър е 800 м, като стените й са подсилени с девет кули с различни форми. През XIII век в най-високата част на крепостта е бил построен замък. Крепостта остава единственото непревзето от османците място на Балканите. Свободно време за разглеждане на Националния музей на Скендербег , етнографския музей, крепостния замък, средновековния квартал край замъка.
Завръщане в Дуръс след обяд.Лично време за плаж . Вечеря . Нощувка .
5 ден : Дуръс – Берат – Аполония Илирийска и манастира «Света Дева Мария» - Дуръс
Закуска. Лично време или по желание срещу допълнително заплащане екскурзия до берат, Аполония Илирийска и манастира «Дева Мария». Отпътуване за градът -музей Берат. Част от визитната картичка на Албания , град Берат е разположен е на десния бряг на албанската река Осъм и в близост до планината Томор. Населението е около 40 000 души, част от които са християни с български корени. Берат е наричан Градът на хилядите прозорци. Със специфичната си архитектура, белите къщи и разположението им, сякаш кацнали на хълма, прави града изключително привлекателно място за посещение. Основна атракция е замъкът Берат построен от древните илири около 200 г.пр.Х. и е включен в Свтовното културно наследство на ЮНЕСКО. Стария град впечатлява с възрожденския си облик ,множеството си запазени църкви като Църквата Свети Михаил построена в скала в южната част на замъка. Уникалната по рода си църква на „ Света Мария от Блашернае“ известна с библейските си стенописи от Никола Онуфрий от 1578г.Свободно време за разходка , снимки в средновековния град и обяд. Отпътуване около 13:30 ч. за руините на древния град Аполония Илирийска. Град, за който пише и Аристотел. Богат и бляскав град с лукс и вълнуващи градски легенди. Ще се разходим сред наследството на вековете и ще си спомним за най-известните жители на този град – Антоний и Клеопатра.Следва манастира «Св.Мария» край Аполония Илирийска.Един от светите центрове на Албания. Отпътуване за Дуръс около 16:00 ч.
Свободно време.Вечеря.Нощувка.
6 ден : Дуръс – Ловеч – Плевен
Закуска. Напускане на хотела . Транзитно пътуване през Албания и Македония с крайпътни спирки.Пристигане Плевен късно вечерта.
Цена: 625лв.
Пакетната цена включва :
- Транспорт с лицензиран автобус за международни превози ;
- 1 нощувка със закуска и вечеря в хотел 3* в Охрид ;
- 4 нощувки със закуски и вечери в Дуръс ;
- Екскурзоводско обслужване по време на цялото пътуване ;
- Пътни и гранични такси ;
- Пешеходна разходка в Охрид с местен екскурзовод на български език ;
- Обиколки на Тирана, Дуръс и Круя с екскурзовод на български език ;
Пакетната цена не включва :
- Църквата "Св. Богородица Перивлепта" - 300 MKD ;
- Манастира "Свети Наум" - 300 MKD ;
- Самуиловата крепост – 200 МКD ;
- Бункер Арт 2 – 1000 ALL ;
- Замъкът на Скендербег - 500 ALL ;
- Църквата - музей на Онуфрий - 400 албански леки ;
- Амфитеатъра в Дуръс - 400 албански леки ;
- Аполония Илирийска – 500 албански леки ;
- Екскурзия до град Берат и Аполония Илирийска – 10 евро ;
- Екскурзия до Круя 10 евро ;
Забележка: Лица над 85г не се застраховат!!!
Забележки:
- Всички допълнителни мероприятия се осъществяват при минимум от 20 желаещи;
- Входните такси се заплащат в албански леки и македонски денари на екскурзовода в автобуса ;
- Препоръчителна е смяната на валута от България ;
- Описаните в програмата часове и поредност на мероприятията са ориентировъчни и могат да претърпят промени в хода на пътуването , без това да ощетява пътуващите ;
- Молим имайте предвид , че програмата е натоварена с оглед на възможността да се видят повече обекти и не е подходяща за трудноподвижни хора ;
- Входните такси на обектите са упоменати към момента на изготвяне на програмата и при тяхна последваща промяна, Агенцията не носи отговорност ;
Необходими документи:
- Лична карта или задграничен паспорт с валидност минимум 6 месеца ;
- За деца до 18 год. – лична карта или задграничен паспорт и нотариално заверена декларация от родителите ;
За записване и повече информация:
Туроператорска фирма “ВИСТ” – гр. Плевен, ул."Дойран" 160, ет.1, офис 103,
тел./факс 064/ 80 34 15;
087/865 02 17; 087/662 94 27 e-mail: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.